Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okumak, kişiyi geliştiren ve farklı bakış açısına sahip olmasını sağlayan en güzel alışkanlıklardan biridir. Bilgiye ulaşmanın en kolay yolu kitap okumaktan geçer. Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı istenilen seviyede değildir. Bunun nedeni de insanların kitap okumayı hobi olarak görmesidir. Kitap okumak hobi değil kişi ve toplum için gerekli bir alışkanlıktır.

Kitap Okuma Alışkanlığı Ne Zaman Kazandırılır?

Bebek doğduktan itibaren dış dünya ile iletişim halindedir. Zihinsel gelişim için uyaran vermek çok önemlidir. Kitap bebekler için en iyi uyarandır. Bol görsel içeren kitaplar seçerek bebeğinizin zihinsel gelişimine katkı sağlayın ve daha küçükken kitaplar sevmesini sağlayın. Kitap okuma alışkanlığı küçükken kazanılacak bir alışkanlıktır.

Çocuklar görerek öğrenirler. Anne ve baba kitap okursa çocukta gördüğünü yapacaktır. Her gün düzenli olarak ailece kitap okuma saati planlayın. İlk başlarda süreyi biraz kısa tutun, daha sonra arttırın. Kitap okumaya sürükleyici kitaplar ile başlayın.

Kitap Okumayı Sevmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kitap okumak istiyor fakat zorlanıyorsanız bazı küçük noktalara dikkat ederek kitap okumayı sevebilirsiniz. Hangi tür kitaplardan hoşlanıyorsanız o kitaplar ile okumaya başlayın. Her gün düzenli olarak 5 sayfa olsa bile okuyun. Kitap okumaya akıcı ve kısa kitaplardan başlayın. Akıcı ve kısa kitapları okudukça daha çok motive olacaksınız ve kitap okumayı sevmeye başlayacaksınız. Bu iş için kısa klasikler iyi birer örnektir. Sosyal medyada kitap okuma gruplarına üye olun. Bu gruplarda sürekli iletişim olduğu için sizlerin motive olmasını sağlar. 

Bunu paylaşın...

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.